A tökéletes bőrápolás alapja a megfelelő bőrtisztítás és a hámlasztás. Ahhoz, hogy tudatosan kialakíthass egy arcápolási rutint, szükséges beillesztened a hámlasztás folyamatát is, aminek során a feleslegessé vált, elhalt hámot eltávolítod a bőr felszínéről, és feltöltöd az alatta lévő rétegeket tápanyagokkal. A tisztítási folyamatot minden esetben fényvédelemmel kombináld, így tartós és hosszú távú javulást érhetsz el a bőröd minőségében. Egy jól megválasztott hámlasztóval akár rövid idő elteltével is kiemelkedő eredményt érsz el, ha betartasz néhány alapszabályt.
Az otthoni bőrápolási rutinodhoz megfelelő hámlasztó kiválasztásához érdemes tisztában lenned az AHA, BHA és PHA savak különbségeivel és bőrtípusodra gyakorolt hatásukkal.
Melyik hámlasztó mire való?
A hámlasztók elsődleges feladata, hogy támogatják a bőr természetes megújulási folyamatait, többek között serkenti a bőr kollagéntermelését, így a bőr fiatalos, egészséges működését is.
Esetükben a savak 3 csoportjáról beszélhetünk:
-
AHA (Alpha Hydroxy Acid), ilyen például a glükolsav (glycolic acid) anti-aging szempontból lesz jobb, ráncok és pigmentfoltok ellen. Az AHA elsősorban anti-agingben jeleskedik és öregedő, napkárosodott és/vagy száraz, fakó bőr számára ideális. A bőrfelszín legkülső rétegéről eltávolítva az elhalt hámsejteket elősegíti a bőr természetes megújulását, halványítja a pigmentfoltokat és a barnás elszíneződéseket (pl. pattanások utáni barna foltok), és fokozza a bőr nedvességmegtartó képességét. Az AHA minden bőrtípusnál kiválóan működik, viszont rosaceás bőrrel jobb, ha kerül.
-
BHA (Betha Hydroxy Acid), vagy másképp szalicilsav (salicylic acid))az eltömődött pórusok miatti bőrproblémákon (mitesszerek, pattanások) segít:
Nagyszerű mitesszerekkel, pattanásokkal és tág pórusokkal küszködőknek, ugyanis a pórusok mélyére hatolva belülről is hámlasztja azokat, így segíti a kitisztulásukat és segít megakadályozni, hogy ismét eltömődjenek. A szalicilsavas hámlasztó szuper a tág pórusok méretének normalizálására, ráadásul jelentős a gyulladáscsökkentő tulajdonsága is. Ez utóbbi miatt BHA javasolt rosaceás bőr hámlasztására is: csökkenti a kipirosodás mértékét, egyenletesebb bőrt eredményez.
- PHA (Polyhydroxy Acid), például gluconolactone) az érzékeny bőr hámlasztására a legjobb, a vízmegtartást is segíti. Szintén rendelkezik anti-aging hatással, talán kevésbé intenzíven. Jó választás napkárosodott és/vagy száraz, fakó bőr számára. Segíti a bőr természetes megújulását, halványítja a barna foltokat, és fokozza a bőr nedvességmegtartó képességét. Az AHA-nál gyengédebb, ezért érzékeny vagy rosaceás bőrre ideális.
Míg a bőrradírok mechanikai behatással távolítják el a bőr felszínéről az elhalt sejteket (ezzel kisebb mikrosérüléseket is okozva), addig a hámlasztók sokkal kíméletesebben, az elhalt hámsejtek közötti kapcsolódások eloldásával teszik ezt, és további extra tulajdonságokkal is rendelkeznek.
Miért olyan fontos, hogy támogasd a bőrmegújulási folyamatot?
Mert, ha valami miatt lelassul ez a folyamat (a napsugarak okozta bőrkárosodás, genetikai hajlam, a bőr öregedése, túl szárazzá vagy túl zsírossá vált bőr miatt), akkor a bőröd fakóbb, élettelenebb lesz, és hajlamosabb is mindenféle bőrproblémára. Ebben az esetben segítségre van szüksége bőrödnek!
Hámlaszó választásnál ezeket vedd figyelembe!
- Tudd a pontos hatóanyag-tartalmat! Csak olyan otthoni kémiai hámlasztót válassz, ahol a savak pontos mennyisége ismert!
- Tudd a termék pH-értékét! Minden esetben a pH-érték dönti el, hogy a kémiai hámlasztód optimálisan fog-e működni. Az otthoni kémiai hámlasztó termékek 3-4 közötti enyhén savas közegben működnek optimálisan.
- Nézd meg, milyen más összetevőket tartalmaz! Egy bőrápolót mindig a teljes INCI lista (összetevő-lista) alapján érdemes megítélni.
- Figyelj oda az állagra! Két dolgot tarts szem előtt, az egyik, hogy a bőrtípusodnak megfelelően választasz állagot (az elv, hogy minél inkább a skála zsírosabb felére esik a bőröd, annál könnyedebb, minél inkább a szárazabb felére, annál krémesebb állagot érdemes választani), a másik, hogy ha folyékony állagot választasz, ami minden bőrtípuson remekül működik, gyorsan és hatékonyan beszívódik, ráadásul a rétegezést is megkönnyíti.
Egyszerre többféle hámlasztót is beépíthetsz a rutinodba, például egyszerre használhatsz AHA és BHA savas hámlasztót, ha alapvetően mitesszeres és tág pórusú a bőröd, de pattanás utáni foltokkal is küzdesz, és az anti-aging kiemelt szempont számodra.
Gyengéd AHA-k gyakori használatra és/vagy kezdőknek:
Ha most vágsz neki a hámlasztásnak, vagy az anti-aging esetleg még csak mint megelőzés fontos Neked (mert mondjuk huszonéves vagy), vagy esetleg gondot okoz a vízhiány, akkor egy gyengéd hámlasztógél kiváló ötlet. Beauty of Joseon - Apricot Blossom Peeling Gel - Hámlasztó gél
Ha kezdő vagy a hámlasztásban, de kimondottan az anti-aging érdekel, akkor érdemes egy alacsonyabb mennyiségű, mindennap használható AHA-val indulni. Anua - Heartleaf LHA Moisture Peeling Gel Facial Scrub - Hidratáló hámlasztó
Középerős, mérsékelten erős AHA-k akár gyakoribb használatra:
Ha már valamivel ellenállóbb a bőröd, és szeretnél akár mindennap, vagy heti pár alkalommal egy picit erősebb glikolsavat használni, akkor használd a Haruharu wonder - Centella 3% PHA Gentle Liquid Exfoliating Serum - Hámlasztó arcszérum
Tipp: Igazi best practice például egy gyengédebb, mindennapi AHA + egy erős, heti pár alkalmas AHA kombója. Szuperül erősítik az anti-aginget és egymás hatékonyságát, ezért ha Neked kimondottan ez áll a fókuszodban, akkor jó ötlet lehet kipróbálni.